K2

Karakoram Highway

Slávna a strategická cesta v celkovej dĺžke 1 300 km, ktorá bola postavená v roku 1966 a bola vyhlásená za moderný 8 div sveta aj kvôli technickým problémom a obťažnosti. Kopíruje slávnu hodvábnu cestu. Viac o histórii hodvábnej cesty sa dočítate tu.  Spája mestá Islamabad a čínsky Kašgar. Karakorum highway je krásnym zážitkom, a to nielen v pakistanskom meradle. Nikde vo svete nie ste tak blízko k sedemtisícovkám, ľadovcom, hlbokým údoliam a dobrodružstvám, ako tu. Môžete o nej počuť stokrát, ale v skutočnosti je ešte krajšia ako sa hovorí.

Cesta prešla niekoľkými úpravami a nie je už dnes tak nebezpečná ako to bolo pred 20 rokmi. I keď niektoré úseky sú viac na hrane ako najviac sprofanovaná cesta v Bolívii, ktorú poznáme pod označením ,,Cesta smrti.“ Čínske investície skvalitnili cestu hlavne horských oblastiach. Karakoram highway patrí medzi nielen najznámejšie cesty, ale aj najdôležitejšie v celom Pakistane.

Ako cesta vyzerá a koľko trvá?

Cesta spája Islamabad s čínskym Kašgarom. Každý rok sa cesta opravuje a skvalitňuje, a to aj vďaka čínskej finančnej pomoci. Čím bližšie ste k hraniciam, tým je cesta lepšia a rýchlejšia. Úseky:

Ak by ste chceli pokračovať ďalej do Číny, potrebujete mať vybavené čínske víza a aj povolenie od čínskej cestovnej kancelárie na prechod cez čínske územie. Toto povolenie získate u hociktorej CK v Kašgare. K povoleniu je potrebné objednať si aj sprievodcu a dopravu. Ak ste skupina ľudí, náklady sa vám výrazne znížia. Na Pakistanskej strane do dediny Sost nepotrebujete žiadne povolenie. Zdroj: www.travelistan.sk